2600 Cumberland Drive | Franklin, IN 46131

P: 317-346-8222

Return to Headlines

Wrestlers Have Busy Three Meet Week

The Franklin wrestling team hosted Mooresville Tuesday night in a Mid-State Conference dual meet. In the varsity meet Mooresville defeated Franklin 34-35.
Varsity results: 106 Xavier Lawry Mooresville won by forfeit
113 Drew Hargis  Franklin won by decision 8-2 over Noah Davis Mooresville
120 Spencer Cox Mooresville pinned Tanner Vandeman 1:51
126 Nick Mcgowan Mooresville major decision over Isaac York Franklin 11-1
132 Ethan Wymer Mooresville  pinned Dillin Collins Franklin 2:57
138 Micheal Craig Mooresville major decision over James Jones Franklin 9-1
145 Taylor Adamson Mooresville decision over Ranger Soots Franklin 11-5
152 Trevor Reese Franklin pinned Gavin Evans Mooresville :59
160 Braden Evans Mooresville pinned Mat Ahlefeld Franklin 5:09.
170 Burk Vanhorn Franklin won by forfiet
182 Jake Moore had a major decision over Andrew Sanders Mooresville 15-4
195 Nick Petrole Franklin pinned Dishawn Bomar Mooresville 1:57
220 Manny Cheam Franklin decisioned Denis Henson Mooresville 3-1
285 Jacob Lamping Franklin pinned Danny Camden Mooresville :48

The reserve team lost to Mooresville 42-21.
Winning for Franklin were; 132 Korbyn Altum, 138 Ethan Nash, 145 Gavin Samples, 182 Cash Nelson, 145 Wyatt Strain.


Thursday the wrestling team travelled to Columbus East to face off with the Olympians in a dual meet. The varsity score was Franklin 16     Columbus East     49.
Winning for Franklin were: 152 Trevor Reese, 182 Burk Van Horn, 220  Jake Moore, and 285 Jacob Lamping.
In reserve action the score was Franklin 12 Columbus East 30. Winning reserve matches were: 132 Gavin Raber and 145 Wyatt Strain.


The varsity wrestling team traveled to Calumet High School in Gary, Indiana and competed in the Chris Traicoff 16 team dual meet tournament Saturday.  Franklin finished in 10th place going 3-2 on the day.
Team scores were:
Franklin     32    South Bend Riley 36
Franklin     55    Munster               19
Franklin     54    Valparaiso            24
Franklin     46    Southmont           33
Franklin     33    Mishawaka           41

Individual records on the day were:
106 Colin Reff   1-4   113 Drew Hargis    3-2     120  Tanner Vandeman   1-4   126 Isaac York 1-4
132 Ethan Nash   3-2  132 Gavin Raber 1-0   138 James jones 0-4  145 Ranger Soots  2-3
152 Trvor Reese   4-1     160 Mat Ahlefeld  3-2    170 Burke Van Horn   5-0
182-195 Jake Moore 5-0   182-195 Cash Nelson 1-4  220 Manny Cheam  5-0
285 Jacob Lamping 4-1

The reserve wrestling team traveled to Beech Grove Saturday for an Individual tournament;
Placing for Franklin were:       

138 Gavin Samples 2-1 second place
145 Dorian Maxwell 3-0 Champion
170 Jarrod Hughes  1-1 second place     




CLOSE